
Dvadeset godina nakon što je područje Starog mosta Starog grada u Mostaru uvršteno na UNESCO-ovu Listu svjetske baštine, grad je ponovo bio domaćin 2. međunarodne konferencije „Mostar 2025: Dijalog za budućnost“. Više od 200 učesnika iz cijele regije — predstavnici svih nivoa vlasti u BiH, ministri, diplomate, mladi, stručnjaci za kulturu i međunarodne organizacije — okupilo se na ovoj platformu za dijalog, mir i saradnju.
Konferenciju su 20. maja 2025. godine zajednički organizovali Ministarstvo vanjskih poslova BiH, Vlada Federacije BiH, UNESCO, Grad Mostar, Centar za mir i multietničku saradnju i Regionalno vijeće za saradnju (RCC), uz podršku Fonda za izgradnju mira generalnog sekretara UN-a (PBF), kroz vodeću inicijativu Dijalog za budućnost 3 (DFF3), koju provode UNESCO, UNICEF i UNDP u partnerstvu s Predsjedništvom BiH i Ministarstvom civilnih poslova BiH.
Ovogodišnja tema, „Zajednička baština kao alat diplomatije“, stavila je fokus na ulogu kulturne baštine u očuvanju mira i jačanju međunarodne saradnje, kroz prizmu Starog mosta koji povezuje ne samo dvije obale, nego i generacije, zajednice i kulture.
Konferenciju je otvorio član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, pod čijim pokroviteljstvom je događaj i održan. U svom obraćanju putem video poruke je istakao: „Svi zajedno trebamo težiti da putem dijaloga i međusobnog razumijevanja gradimo demokratska i pravednija društva.“ Naglasio je da zajedničko kulturno i historijsko naslijeđe BiH treba biti bogatstvo i temelj povezivanja, te upozorio na prijetnje ekstremizma, historijskog revizionizma i negiranja genocida. „Mostar i njegov Stari most najbolji su simbol te poruke,“ zaključio je, pozivajući na „gradnju mostova saradnje i dijaloga“ i ponovivši strateške ciljeve zemlje — članstvo u EU i NATO — te odlučnost da se odbrane temelji multikulturalizma.
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković istakao je: „Mostar je grad iz kojeg se poruke čuju glasnije nego iz nekih drugih mjesta. Njegova ljepota, kulturno-historijska vrijednost i činjenica da je pod zaštitom UNESCO-a stvaraju ambijent za dijalog koji je drugačiji od onog u drugim dijelovima regije.“ Posebno je naglasio važnost dijaloga za evropski put zemlje: „BiH može biti primjer svijetu da su mir, saradnja i razvoj mogući — možda ne uvijek brzi ili efektni, ali mogući, čak i u vremenu dok širom svijeta bjesne ratovi.“ Također je podsjetio na svoju ulogu kao kopredsjedavajućeg Odbora za izgradnju mira u okviru PBF-a, zajedno s rezidentnom koordinatoricom UN-a, i naglasio da su mladi u središtu svih inicijativa koje ovaj Fond podržava.
Govoreći u ime premijera Federacije BiH, ministar za izbjeglice i raseljena lica Nerin Dizdar poručio je: „Kulturna baština BiH nije samo naslijeđe, već kamen temeljac pomirenja, ugrađen čak i u Dejtonski mirovni sporazum. Naše iskustvo pokazuje kako očuvanje i slavljenje zajedničke baštine može graditi mostove među zajednicama i oblikovati mirnu budućnost.“
Magdalena Landry, direktorica UNESCO-ovog regionalnog ureda za nauku i kulturu u Evropi, istakla je da je Stari most simbol ne samo arhitektonske vrijednosti, već i zajedništva:
„Obnova Starog mosta nije važna samo kao arhitektonsko dostignuće, već kao simbol pomirenja, povezivanja ljudi, vjera i nacija. Drago mi je vidjeti predstavnike tolikih zemalja koji šalju poruku budućnosti — da kultura može povezivati razlike.“ Naglasila je ulogu mladih u očuvanju baštine: „UNESCO gleda u budućnost. Historija je važna, ali sada omladina stupa na scenu jer su oni ti koji će čuvati naslijeđe.“ S ponosom je naglasila ulogu UNESCO-a u PBF-ovoj DFF3 inicijativi koja je podržala konferenciju.
Rezidentna koordinatorica UN-a u BiH Ingrid Macdonald poručila je: „Stari most je snažan simbol pomirenja — dokaz da i mostovi i zajednice mogu biti obnovljeni.“ Naglasila je da BiH ove godine obilježava niz važnih godišnjica, uključujući 30 godina mira, te da kroz svoje iskustvo može dati važan doprinos globalnim nastojanjima u izgradnji mira, uključujući kroz agendu Žene, mir i sigurnost: „Žene u ovom regionu bile su ključne u unapređenju pravde, a njihovo puno učešće je presudno za trajni mir. Mir se ne može uzeti zdravo za gotovo — zahtijeva zajedničke napore, s mladima i ženama u centru.“ Potvrdila je kontinuiranu podršku UN-a kroz Fond za izgradnju mira.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić rekao je: „Mostar je živi most, središte istinske saradnje, ne samo metafora. Mladi šalju poruke zajedništva, mira i povezivanja, i vjerujem da će se te poruke čuti tamo gdje treba, kako bi postale stvarnost. Za poruke pomirenja i suživota potrebna je hrabrost i vizija. Nemamo luksuz da biramo lakši put — imamo odgovornost prema mladima da biramo teži, ali ispravan put.“
Diplomatski panel „Zajednička baština kao alat diplomatije“, koji je moderirao generalni sekretar RCC-a Amer Kapetanović, okupio je ministre i visoke zvanice uključujući ministra Konakovića; Gordana Grlića Radmana, ministra vanjskih i evropskih poslova Hrvatske; Mehmeta Kemala Bozaya, zamjenika ministra vanjskih poslova Turske; Zorana Dimitrijevskog, zamjenika ministra vanjskih poslova i trgovine Sjeverne Makedonije; Perišu Kastratovića, državnog sekretara Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore; i Magdalenu Landry, UNESCO regionalnu direktoricu.
Na kraju panela učesnici su potpisali Mostarsku izjavu za mlade 2025, potvrđujući posvećenost:
- zaštiti i obnovi kulturne baštine kao temelja mira i saradnje,
- jačanju uloge mladih u promociji i očuvanju baštine,
- razvoju prekograničnih obrazovnih i kulturnih programa
- unapređenju održivog turizma i kulturne razmjene,
- jačanju evropske perspektive zapadnog Balkana.
Mladi nisu bili samo prisutni, već su aktivno oblikovali dnevni red konferencije. Panel „Mladi u očuvanju kulturne baštine“, koji je organizovao UNESCO u okviru DFF3 inicijative, predstavio je inovativne projekte mladih u cilju unapređenja dijaloga, kulturnog turizma i međuzajedničke saradnje. Fireside Talk, dio RCC-ovog projekta koji finansira EU „Western Balkans Youth Lab“, dao je mladim evropskim ambasadorima platformu da predstave kreativne prijedloge — od prekogranične muzejske saradnje do digitalnih storytelling inicijativa koje jačaju lokalne glasove.
Više od simboličnog okupljanja, konferencija je donijela konkretne rezultate i poslala jasnu poruku: zajednička posvećenost oblikovanju mirne, inkluzivne i evropske budućnosti zapadnog Balkana, uz kulturnu baštinu, dijalog i omladinsko liderstvo u središtu.
Program obilježavanja započeo je 19. maja svečanim događajem, uz tradicionalni skok sa Starog mosta i simbolično bacanje cvijeća u Neretvu u čast svim žrtvama ratova.