Ministarstvo vanjskih poslova BiH
Skip Navigation Links
Vanjska politikaExpand Vanjska politika
AktuelnostiExpand Aktuelnosti
MinistarstvoExpand Ministarstvo
AmbasadeExpand Ambasade
Konzularne informacijeExpand Konzularne informacije
EkonomijaExpand Ekonomija
Međunarodna saradnjaExpand Međunarodna saradnja
Javne nabavkeExpand Javne nabavke
A-A+
Saopštenja
20.5.2025 15:12
Održana II Međunarodna konferencija Mostar 2025: Dijalog za budućnost

Dvadeset godina nakon što je područje Starog mosta Starog grada u Mostaru uvršteno na UNESCO-ovu Listu svjetske baštine, grad je ponovo bio domaćin 2. međunarodne konferencije „Mostar 2025: Dijalog za budućnost“. Više od 200 učesnika iz cijele regije — predstavnici svih nivoa vlasti u BiH, ministri, diplomate, mladi, stručnjaci za kulturu i međunarodne organizacije — okupilo se na ovoj platformu za dijalog, mir i saradnju.

Konferenciju su 20. maja 2025. godine zajednički organizovali Ministarstvo vanjskih poslova BiH, Vlada Federacije BiH, UNESCO, Grad Mostar, Centar za mir i multietničku saradnju i Regionalno vijeće za saradnju (RCC), uz podršku Fonda za izgradnju mira generalnog sekretara UN-a (PBF), kroz vodeću inicijativu Dijalog za budućnost 3 (DFF3), koju provode UNESCO, UNICEF i UNDP u partnerstvu s Predsjedništvom BiH i Ministarstvom civilnih poslova BiH.

Ovogodišnja tema, „Zajednička baština kao alat diplomatije“, stavila je fokus na ulogu kulturne baštine u očuvanju mira i jačanju međunarodne saradnje, kroz prizmu Starog mosta koji povezuje ne samo dvije obale, nego i generacije, zajednice i kulture.

Konferenciju je otvorio član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, pod čijim pokroviteljstvom je događaj i održan. U svom obraćanju putem video poruke je istakao: „Svi zajedno trebamo težiti da putem dijaloga i međusobnog razumijevanja gradimo demokratska i pravednija društva.“ Naglasio je da zajedničko kulturno i historijsko naslijeđe BiH treba biti bogatstvo i temelj povezivanja, te upozorio na prijetnje ekstremizma, historijskog revizionizma i negiranja genocida. „Mostar i njegov Stari most najbolji su simbol te poruke,“ zaključio je, pozivajući na „gradnju mostova saradnje i dijaloga“ i ponovivši strateške ciljeve zemlje — članstvo u EU i NATO — te odlučnost da se odbrane temelji multikulturalizma.

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković istakao je: „Mostar je grad iz kojeg se poruke čuju glasnije nego iz nekih drugih mjesta. Njegova ljepota, kulturno-historijska vrijednost i činjenica da je pod zaštitom UNESCO-a stvaraju ambijent za dijalog koji je drugačiji od onog u drugim dijelovima regije.“ Posebno je naglasio važnost dijaloga za evropski put zemlje: „BiH može biti primjer svijetu da su mir, saradnja i razvoj mogući — možda ne uvijek brzi ili efektni, ali mogući, čak i u vremenu dok širom svijeta bjesne ratovi.“ Također je podsjetio na svoju ulogu kao kopredsjedavajućeg Odbora za izgradnju mira u okviru PBF-a, zajedno s rezidentnom koordinatoricom UN-a, i naglasio da su mladi u središtu svih inicijativa koje ovaj Fond podržava.

Govoreći u ime premijera Federacije BiH, ministar za izbjeglice i raseljena lica Nerin Dizdar poručio je: „Kulturna baština BiH nije samo naslijeđe, već kamen temeljac pomirenja, ugrađen čak i u Dejtonski mirovni sporazum. Naše iskustvo pokazuje kako očuvanje i slavljenje zajedničke baštine može graditi mostove među zajednicama i oblikovati mirnu budućnost.“

Magdalena Landry, direktorica UNESCO-ovog regionalnog ureda za nauku i kulturu u Evropi, istakla je da je Stari most simbol ne samo arhitektonske vrijednosti, već i zajedništva:
„Obnova Starog mosta nije važna samo kao arhitektonsko dostignuće, već kao simbol pomirenja, povezivanja ljudi, vjera i nacija. Drago mi je vidjeti predstavnike tolikih zemalja koji šalju poruku budućnosti — da kultura može povezivati razlike.“ Naglasila je ulogu mladih u očuvanju baštine: „UNESCO gleda u budućnost. Historija je važna, ali sada omladina stupa na scenu jer su oni ti koji će čuvati naslijeđe.“ S ponosom je naglasila ulogu UNESCO-a u PBF-ovoj DFF3 inicijativi koja je podržala konferenciju.

Rezidentna koordinatorica UN-a u BiH Ingrid Macdonald poručila je: „Stari most je snažan simbol pomirenja — dokaz da i mostovi i zajednice mogu biti obnovljeni.“ Naglasila je da BiH ove godine obilježava niz važnih godišnjica, uključujući 30 godina mira, te da kroz svoje iskustvo može dati važan doprinos globalnim nastojanjima u izgradnji mira, uključujući kroz agendu Žene, mir i sigurnost: „Žene u ovom regionu bile su ključne u unapređenju pravde, a njihovo puno učešće je presudno za trajni mir. Mir se ne može uzeti zdravo za gotovo — zahtijeva zajedničke napore, s mladima i ženama u centru.“ Potvrdila je kontinuiranu podršku UN-a kroz Fond za izgradnju mira.

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić rekao je: „Mostar je živi most, središte istinske saradnje, ne samo metafora. Mladi šalju poruke zajedništva, mira i povezivanja, i vjerujem da će se te poruke čuti tamo gdje treba, kako bi postale stvarnost. Za poruke pomirenja i suživota potrebna je hrabrost i vizija. Nemamo luksuz da biramo lakši put — imamo odgovornost prema mladima da biramo teži, ali ispravan put.“

Diplomatski panel „Zajednička baština kao alat diplomatije“, koji je moderirao generalni sekretar RCC-a Amer Kapetanović, okupio je ministre i visoke zvanice uključujući ministra Konakovića; Gordana Grlića Radmana, ministra vanjskih i evropskih poslova Hrvatske; Mehmeta Kemala Bozaya, zamjenika ministra vanjskih poslova Turske; Zorana Dimitrijevskog, zamjenika ministra vanjskih poslova i trgovine Sjeverne Makedonije; Perišu Kastratovića, državnog sekretara Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore; i Magdalenu Landry, UNESCO regionalnu direktoricu.

Na kraju panela učesnici su potpisali Mostarsku izjavu za mlade 2025, potvrđujući posvećenost:

- zaštiti i obnovi kulturne baštine kao temelja mira i saradnje,
- jačanju uloge mladih u promociji i očuvanju baštine,
- razvoju prekograničnih obrazovnih i kulturnih programa
- unapređenju održivog turizma i kulturne razmjene,
- jačanju evropske perspektive zapadnog Balkana.

Mladi nisu bili samo prisutni, već su aktivno oblikovali dnevni red konferencije. Panel „Mladi u očuvanju kulturne baštine“, koji je organizovao UNESCO u okviru DFF3 inicijative, predstavio je inovativne projekte mladih u cilju unapređenja dijaloga, kulturnog turizma i međuzajedničke saradnje. Fireside Talk, dio RCC-ovog projekta koji finansira EU „Western Balkans Youth Lab“, dao je mladim evropskim ambasadorima platformu da predstave kreativne prijedloge — od prekogranične muzejske saradnje do digitalnih storytelling inicijativa koje jačaju lokalne glasove.

Više od simboličnog okupljanja, konferencija je donijela konkretne rezultate i poslala jasnu poruku: zajednička posvećenost oblikovanju mirne, inkluzivne i evropske budućnosti zapadnog Balkana, uz kulturnu baštinu, dijalog i omladinsko liderstvo u središtu.

Program obilježavanja započeo je 19. maja svečanim događajem, uz tradicionalni skok sa Starog mosta i simbolično bacanje cvijeća u Neretvu u čast svim žrtvama ratova.


23.9.2011
Ministarstvo vanjskih poslova ne obavlja radnje registracije kancelarije i/ili predstavništva inostranih medijskih kuća. Zavisno od sjedišta predstavništva registrovanje pravnog lica obavljaju nadležni lokalni organi.
23.9.2011
Ured za odnose sa javnošću Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine je opredijeljen blagovremenom obezbjeđivanju kompletne informacije o svim aktivnostima koje se sprovode u sjedištu i u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Bosne i Hercegovine.